Přesun na obsah

Dnes je 8.10.2022

Svátek má Věra
Festival 2018 - Jaký byl?

12.5.2018 proběhl v Salesiánském středisku mládeže v Pardubicích 18. ročník salesiánského festivalu. Přečtěte si, jak to probíhalo.


Je pondělní ospalé ráno poloviny dubna.  Jdeme s dětmi do školky, když najednou slyším „tati, za kolik dní bude Festival?“  Lukyho otázka mě definitivně probudí a hned si uvědomím, jaké úkoly nás ještě čekají. Rychle počítám a odpovídám „za necelé čtyři týdny“. Zbytek cesty trávíme vzpomínkami na loňský ročník a vyprávíme si zážitky, které nám utkvěly v srdcích. Provází nás radost. Do těla se mi vlila nová energie. Opakuji si v duchu sám pro sebe: „Necelé čtyři týdny.“ Jdeme do finále!

Pátek 11.5.  8:00. Martin mě vyzvedává. Nakládáme běžky, hůlky, lyžařskéDSCN6787 boty a jedeme pro borovský chleba. Hlavou mně zní tóny písně Vlasty Redla „Přejeli jsme slepici“. „To nám ten týden pěkně začíná…“ Je teplé ráno a kufr rodinného MPV se topí v záplavě  bochníků voňavého chleba. Pendlujeme mezi střediskem a Srnojedy a dovážíme vše potřebné. Ráno se nepozorovaně přehouplo do odpoledne a přijíždějí první dobrovolníci. Bez jejich pomoci by Festival nemohl existovat. O to víc potom rozumím slovům P. Petra Vaculíka, když hovoří  o tom, že Salesiánská svatost nemůže vzniknout bez společenství.

Sobota, 12.5. brzy ráno.  Mám moc rád tu chvíli, kdy se středisko probouzí do dlouhého dne. Hemžení dobrovolníků, společná snídaně v poklusu.  Jak asi vypadá ten mumraj z ptačí perspektivy? Na první pohled možná trochu neorganizovaně, ale každý ví, co přesně má dělat a před desátou hodinou, kdy začíná slavnostní bohoslužba je celý areál připraven pro nápor návštěvníků.

IMG_8251První tóny Vesmírné Kapely rozechvívají vlákna radosti uvnitř mého nitra a cítím, jak je celá kaple nabita pozitivní energií. Společenství, které je naplněno Kristovou láskou. Únava po včerejší dlouhé noci rázem odchází – všichni jsme jedno tělo… P. Petr Vaculík  hovoří v homilii o bohatství, které můžeme získat, budeme-li žít podle vzoru světců a světic… Je to nelehký úkol, ale za pokus to stojí.   První drahokam je navlečen na vlásečnici festivalu a po duchovním občerstvení otevírá svoji náruč jídelna, kde je již připraven tradiční guláš. 

Celý areál je zaplaven sluncem, ale vedle podia právě probíhá nelítostný souboj o přední umístění v závodech  biatlonu.  Závodníci v čepicích a zimních bundách podávají i přes špatné sněhové podmínky obdivuhodné výkony. Kdo ví, možná, že se mezi nimi najde budoucí olympijský medailista.Na asfaltovém oválu zase svádějí souboje borci ve stavebních kolečkách, kteří se snaží překonat letitý rekord šampiona Lorence, jenž po skončení aktivní kariéry bydlí na samotě u lesa.

Pro nejmenší návštěvníky si čeští svatí a světice připravili pestrý program.DSCN6826 Děti se mohly seznámit se sv. Ludmilou, sv. Václavem, sv. Vojtěchem, sv. Anežkou Českou, sv. Zdislavou a sv. Jenem Nepomuckým.  Za splněné úkoly si mohly vyzvednout sladkou odměnu v podobě cukrové vaty. Kulturně ladění návštěvníci si užívali bohatého programu, který probíhal na podiu.  Hudební vystoupení kapel VeKa, Prostoj, Poslední trilobit a Salband se prolínala s divadly a vrcholilo duchovním slůvkem P. Václava Čunka SDB z místní komunity Salesiánů.

 

IMG_9160Na  Festivalu jste se i letos mohli setkat s mnoha zajímavými osobnostmi. Do sekce  „na slovíčko“ přijali pozvání pánové MUDr. Alojz Haninec, primář chirurgie přerovské nemocnice a pardubický rodák, trvalý brněnský jáhen a známý kadeřník Mgr. Jan Špilar, který trpělivě zvládal nespočet zájemkyň i zájemců o nový účes. I v tomto roce jste mohli navštívit řadu workshopů, které nabízely pestrý program. Mohli jste si například vyrobit a odnést dárkovou tašku, vyzkoušet si práci s ovčím rounem, zatančit v rytmu zátek, či proměnit se v krásného motýla nebo divokého tygra u stánku, kde probíhalo malování na obličej.

 

Žít podle salesiánského učení, znamená žít radostně. Sv. Jan Bosco jednouIMG_8523 řekl: „Jsem člověk, který miluje radost a proto si přeji vidět tebe a všechny štastné.“ Rozhodli jsme se proto zařadit do letošního programu i stánek s názvem „Vyrob a daruj“, kde bylo možné darovat příspěvek výměnou za rukodělné výrobky od dobrovolníků. Pán Bůh zaplať!  Tyto prostředky budou použity na podporu salesiánského díla v Bulharsku.

 

Program na hřišti i v tělocvičně byl nabitý aktivitami. Nechyběl však ani prostor pro osobní ztišení či možnost svěřit své starosti do rukou kněze.  Kaple sv. Václava byla otevřena pro tichou adoraci a P. Jožka Kopecký byl po celý den připravený pro duchovní rozhovor i svátost smíření.

IMG_8891

Pro všechny bylo po celé odpoledne nachystané bohaté občerstvení, kde si každý přišel na své. Zmrzlina, vafle, klobásky. Vrcholem odpoledne bylo grilované prasátko. Postaráno bylo samozřejmě i o pitný režim J

 

Závěrem je třeba poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na organizaci 18. ročníku Festivalu. Bylo jich více než 50 a mají náš velký dík! Budeme moc  rádi, když se najdou zájemci do užšího organizačného týmu pro příští  19. ročník.

Na shledanou 11.5. 2019!

 

Za organizátory: Pražanovi, Ondrovi, Bajerovi, Češkovi, P. Kysilka, L. Nováková.

Kalendář

October 2022

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc