Přesun na obsah

Dnes je 13.8.2020

Svátek má Alena
Festival 2009 aneb Vše se v dobré obrátilo

Letošní FESTIVAL si pro všechny připravil spoustu novinek. Chcete vědět jaké? Rádi vám to prozradíme :-) jen čtěte směle dál ;-)


Plakátek - pozvánkaFestival se konal jako tradičně v polovině května (v sobotu 16.5.2009) v Salesiánském středisku v Pardubicích. To asi není pro nikoho žádné překvapení. Ale kdo byl letos pořadatelem Festivalu, to možná překvapením bude. Nabídku Salesiánského hnutí mládeže (SHM) na spolupořádání Festivalu přijalo Sdružení salesiánů spolupracovníků (ASC) (www.ascczech.cz) a společně se povedlo připravit skutečně lákavý program. Festival se tak stal velkým a přátelským setkáním nejen členů SHM, ale i salesiánských spolupracovníků a všech, kteří mají blízko k salesiánské spiritualitě.

Ráno začínalo pro tým organizátorů o půl šesté – stejně jako pro spoustu poutníků, kteří se na Festival vydali ze všech koutů republiky.

S Festivalem je už tradičně spjato proměnlivé počasí, protože každý rok nás pozdraví jak sluníčko, tak déšť. Ale začínat den deštěm? Mrholilo a místo toho, aby přestávalo, pršelo víc a víc… Začínali se sjíždět první účastníci Festivalu a déšť stále sílil. Už už se nám vráska na čele prohlubovala a začali jsme všechen program stěhovat pod střechu, když najednou zvítězilo ono biblické „Nedělejte si starosti“ (Mt 10,19) a počasí se v dobré obrátilo :-)Časové rozvržení programu na Festivalu 2009

V 10 hodin jsme FESTIVAL 2009 zahájili společnou mší sv., kterou v kapli sv. Václava sloužili P. Marek Sklenář a P. Jindra Čáp. O hudební doprovod se postarala rocková kapela Michael (www.michael.cz). Poté, co jsme posilnili duši a potěšili uši, začal se pro změnu ozývat žaludek :-) a tak jsme vyrazili na výborný gulášek (všechna čest těm, kteří ho vařili :-)), a pak hurá na program, který byl letos opravdu bohatý.

Z kterého konce máme s vyprávěním začít? Třeba z tohoto:

Hned po obědě začala přehlídka činností klubů SHM a spolupracovníků, kteří připravili spoustu her pro malé i velké. Mohli jsme si zasoutěžit např. v házení míčků na plechovky a na panáka, ve slalomu s florbalkou mezi kužely, v prolézání pytlem a osvěžit si i chůzi na chůdách. Také nás potěšily disciplíny lukostřelba, vrh kopím a šerm replikami zbraní v dobových kostýmech, kterými přispěl do programu Klub Kostelec nad Orlicí. Klub Pardubice připlul po ranní vodě na kánoi s atrakcí sjezd dravé řeky, a když se vyjasnilo, provětral modely letadýlek. Klub Plzeň nám přiblížil výrobu přívěsků na klíče technikou Kumihimo. Během celého dne bylo všude plno zájemců z řad dětí i dospělých.

Patnáct minut po dvanácté hodině se sešli naši „šéfové“, členové Předsednictva SHM, Provinciální rady, zástupci klubů SHM a zástupci místních společenství ASC, aby si společně přiťukli s číší vína.

Naše pozvání na Festival přijal E.ON Energy Truck, a tak nám vytvořil skvělé zázemí pro všechna pódiová divadelní vystoupení, která si některé kluby SHM připravili pro ostatní. Během odpoledne jsme tak mohli shlédnout pohádku o Sněhurce (Klub Krucemburk), Pantomimu (Klub Karlín) a taneční ztvárnění s názvem Tanec pod věží (Klub Hlinsko). Po malé pauze vystoupilo divadlo Veselé rukavice (Klub Újezd u Brna) s loutkovým představením pro nejmenší a na závěr se představil ještě jednou Klub Krucemburk se strašidelnou pohádkou pro dospělé o Vznešený ježibabě.

Během celého odpoledne probíhaly i nejrůznější workshopy, na kterých jsme se mohli něco přiučit, vyzkoušet a výrobek si hned s sebou odvést. V nabídce byla např. výroba dřevěných hraček, modelování z těsta, výroba drátěných misek a zdobení pomocí techniky drátkování, malování na skleněné láhve a skleničky, vyrábění košíků, misek a tácků z proutí, malování dětských obličejů na karneval, výroba ručního papíru a papírových květin.

Také jsme se mohli zúčastnit dvou přednášek, které si pro nás připravila Křesťanská pedagogicko-psychologická poradna (www.kppp.cz), na témata „Muži a ženy, v čem jsme jiní, čím se doplňujeme a jak spolu co nejlépe komunikovat“ a „Výchova dětí“.Rádio Ruprecht

Celý Festival doprovázel hlas Rádia Ruprecht (www.ruprecht.cz), který zval, upozorňoval, informoval, radil, soutěžil, nabádal a vyhrával :-) Rádio Ruprecht svoji velkolepou premiéru zvládlo na jedničku :-) Dokonce uspořádalo soutěž – přítomní měli odhadnout, jaký je celkový součet věku všech účastníků Festivalu, kteří prošli registrací v době od 8:00 do 13:00 hod. Víte, kolik nám bylo všem dohromady? 5515 let :-)

Během dne jsme si mohli prohlédnout výstavu o dobrovolnictví od Salesiánské asociace Dona Boska, o.s. (www.sadba.org), nebo si zahrát kalčo. Na hřišti byl postavený bazének Čvachta, na kterém se celý den proháněly lodičky, ponorka a vznášedlo. Na hřišti také stály dvě nafukovací atrakceskluzavka Hrad a horolezecká stěna Věž. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet svůj um na klasické horolezecké stěně v tělocvičně.

Od tří hodin začalo volejbalové utkání ve dvojicích. Měli jsme v plánu zahrát si ještě krátký fotbálek, ale už jsme to nestihli, protože nás zlákala vůně grilovaného prasátka, na kterém jsme si moc pochutnali.

Čas opět poposkočil a přiblížil se poslední bod programu – závěrečná modlitba a slůvko na cestu. Za zdar celého dne a za ochranu jsme v modlitbě poděkovali Panně Marii, rozdali si slovíčko na cestu od Dona Boska a vydali se na cestu k domovům.

Poděkování všem, kteří se zapojili do FESTIVALU 2009Díky pomoci v organizaci a nabídkám klubů a spolupracovníků se mohl FESTIVAL 2009 uskutečnit ve skvělé atmosféře s bohatým programem a v takovém velkém rozsahu – pro více než 300 lidí. Děkujeme proto všem, kteří se do organizace Festivalu zapojili, ať už nabídkou workshopů, divadelního představení, přednášek, her a soutěží, nebo pomocí se zajištěním technického zázemí. Všem patří srdečné „díky za to“.

Andrea a Martin Pražanovi
Maruška a Honza Zrzavých

Kalendář

August 2020

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc