Přesun na obsah

Dnes je 27.3.2023

Svátek má Dita
Jubilejní Festival 2010 byl jaksepatří oslaven

V sobotu 15.5.2010 se konal již 10. ročník FESTIVALU v Salesiánském středisku mládeže v Pardubicích. Pro všechny byl připraven velmi pestrý program, který lahodil nejen oku, uchu a sluchu, ale tradičně již i našim chuťovým buňkám ;-)


Pozvánka na Festival 2010Již od samotného rána to v Pardubicích vřelo netrpělivým očekáváním a posledními přípravami. Jaký bude ten dnešní den, na který se všichni už tak dlouho těšíme? Protože jsme již zamávali posledním účastníkům Festivalu, můžeme si dovolit napsat, že den to byl opravdu vydařený. A jak jsme četli z tváří jednotlivých účastníků, byli nadšení a spokojení všichni. Každý si našel v bohatém programu to své.

Jubilejní desátý ročník pořádalo tradičně Salesiánské hnutí mládeže (SHM) již podruhé v úzké spolupráci se Sdružením salesiánů spolupracovníků (ASC). Na toto celorepublikové setkání členů SHM a ASC byla přizvána i celá Salesiánská rodina a všichni, kterým je blízké salesiánské prostředí. Měli jsme radost, že se tohoto setkání zúčastnilo téměř na 300 příznivců.

Festival 2010 jsme zahájili v 10 hodin společnou mší svatou v kapli sv. Václava v Salesiánském středisku mládeže v Pardubicích, kterou celebroval provinciál salesiánů P. František Blaha, SDB a koncelebroval P. Jindřich Čáp, SDB, P. Petr Fiala, vojenský kaplan a místní salesiáni. Hudebního doprovodu bohoslužby se ujala jedna z nejznámějších křesťanských folkových skupin u nás - Ztracená kapela.

Program Festivalu 2010Po tomto slavnostním zahájení se celý areál naplnil účastníky a festival pokračoval velmi zajímavým programem, který si pro sebe vzájemně připravily jednotlivé kluby SHM a místní společenství ASC.  Ale abychom měli dost síly, vyrazili jsme všichni nejprve na tradiční vepřový gulášek.Plakátek Ztracené kapely

Úderem dvanácté hodiny zazněly první tóny koncertu Ztracené kapely (www.zk.sdh.cz). Vyslechli jsme si známé i méně známé písničky z jejich křesťanské tvorby pro malé (ale i velké nebo dospělé) děti. Vystoupením bylo jako vždy nadšeno jak nejmenší (dětské) publikum, tak i jejich rodiče.

Po obědě se také postupně začínaly rozjíždět jednotlivé workshopy, na kterých jsme se mohli inspirovat novými ručními technikami, něčemu se přiučit nebo si vyrobit dáreček na památku. Malí i velcí šikulové tak měli na výběr mezi malováním na sklo, výrobou dřevěných hraček, vytvářením sádrových odlitků a jejich barvením, prací s pedigem (pletení košíčků a ozdob) a vyráběním přívěsků na klíče. Zvláště děti však uvítaly oblíbené malování obličejů na karneval, takže k večeru již byly téměř všechny zmalovány k nepoznání ;-)

Krátce po poledni se již tradičně sešli „šéfové“ SHM a ASC u baru. Na čtvrthodinku si dali schůzku členové Předsednictva SHM, Provinciální rady, zástupci klubů SHM a zástupci místních společenství ASC, aby se vzájemně pozdravili a připili sklenkou lahodného vína.

Část odpoledne byla vyplněna také přednáškou kpt. Mgr. Petra Fialy, vojenského kaplana 14. brigády logistické podpory Pardubice, o „Misi vojenského kaplana v Afghánistánu“ s bohatou prezentací fotografií a velmi zajímavou diskuzí (Duchovní služba Armády České republiky).

Casove_rozvrzeni_programu.pdfTo, že jsou členové SHM a ASC velmi tvůrčí, nepotvrdili pouze svojí nabídkou vyjmenovaných workshopů, ale také širokou nabídkou rozmanitých divadelních vystoupení. SHM Klub Karlín přijel s hezkým představením „Sen Dona Boska“. Poté jsme zhlédli pohádku „O princezně Jance a Amálce“ z umělecké dílny SHM Klubu Krucemburk. Po krátké přestávce se představil Stanislav Větrovský z ASC s prezentací románu Jana Dobraczyńského „Listy Nikodémovy“ a na závěr divadelních vystoupení program zpestřil SHM Klub Neratov s představením s názvem „Noemova archa“.

Po celý den jsme se také mohli průběžně posilňovat u stánku s občerstvením, kde nás vzorná obsluha lákala na výborné buchty a podle věku na bublinkovou limonádu, vychlazené pivečko nebo výtečný horký nápoj, který rozehřál nejedny ruce :-)

Během dne jsme měli také možnost sportovního vyžití. Pro menší děti byla v provozu nafukovací skluzavka HRAD a pro ty starší a dospělé nafukovací horolezecká stěnaVĚŽ, které pro zpestření salesiánských akcí nabízí ústředí SHM (www.shm.cz/nafukovadla). Kdo chtěl, mohl si také svůj um, šikovnost a postřeh vyzkoušet na pevné horolezecké stěně v tělocvičně nebo při volejbalovém utkání dvojic.

Souběžně s těmito akcemi probíhala prezentace dalších činností klubů SHM a místních společenství ASC ve formě soutěžních i nesoutěžních her, úkolů, nejrůznějších dovednostních disciplín a především prostřednictvím zábavy. Byl připraven bazének Čvachta pro projíždění modelů lodiček, ponorky či vznášedla, skákací a prolézací pytel, dále prostor pro sestřelování plechovek, airsoft, florbalový slalom, hry Pétangue a Twister, kalčo, chůdy, sportovní disciplíny a házení na panáka. Tradičně se již také sjížděla dravá řeka a prokazovala zdatnost na kolbišti v těchto rytířských obratnostech – šerm, vrh kopím, lukostřelba. O bezprostřední náladu během celého dne se staral věčně rozesmátý hlas Rádia Ruprecht a jeho týmu.

Ale abychom zakončili Festival se vší statečností, zbývalo nám už jen jediné - poradit si s voňavým grilovaným prasátkem, což po tak náročném dni jistě nebyl problém ;-)

Snad se nám to jen zdálo, ale čas dnes běžel neúprosně rychle a bylo třeba jubilejní 10.Vtípek se sladkostí na památku :-) ročník Festivalu ukončit. Všichni jsme se proto shromáždili kolem našeho duchovního rádce SHM, P. Jindry Čápa, abychom v modlitbě poděkovali za zdar celého dne a poprosili o Boží ochranu na cestu domů. Z  Festivalu 2010 jsme odjížděli zvesela a s veselou náladou, jelikož jsme si  každý na památku vylosovali jeden vtípek s drobnou sladkostí.

Děkujeme za spolupráci ;-)

Jménem organizátorů bychom chtěli poděkovat všem, kteří se do organizace FESTIVALu 2010 jakýmkoli způsobem zapojili – ať už přímou pomocí a zajištěním technického a provozního zázemí, tak také nabídkou různých činností, prezentací, workshopů, divadel, nebo třeba i modlitbou. Díky Vám všem jsme mohli společně prožít úžasný den. Už nyní se těšíme na jeho pokračování v příštím roce ;-)

Andrea, Martin a Šimon Pražanovi
Maruška, Honza a Daniel Zrzavých

 

Společná fotka všech, kteří se chtěli fotit ;-)

  foto mše

  foto program

 

 

Kalendář

December 2022

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

Zobrazit jiný měsíc