Přesun na obsah

Dnes je 30.5.2023

Svátek má FerdinandVůně Bangladéše

Jídlo chudých Bangladéšanů maasor daal provoněl venkovní prostranství Sovových mlýnů v Praze. V úterý 27. 3. 2012 zde vrcholila facebooková akce Dnes jím jako Bangladéšan. Happeningu se zúčastnily tři třídy základních škol a široká veřejnost z tuzemska i ze zahraničí.


Děti i ostatní návštěvníci měli možnost ochutnat rýži s čočkou ochucenou kurkumou (masoor daal), která je jediným jídlem většiny Bangladéšanů. Zájem zahraničních návštěvníků o netradiční akci byl opravdu velký. Masoor daal mizel z hrnců stejně jako v Bangladéšských kuchyních, kde ač jde o základní, přes zimu častokrát jediné jídlo, není ho dostatek. Mladí návštěvníci se také nedali zahanbit. Poslední zbytky z hrnce vyškrábal jeden malý návštěvník a po maasor dalu nezbylo ani památky.

Velký zájem sklidily hudební nástroje – bubny, dvoustrunné housličky a flétny, jejichž zvuk dotvářel atmosféru celého Bangladéšského dne. Návštěvníci si mohli prohlédnout předměty, noviny a zajímavosti všeho druhu dovezené z misijní cesty po Bangladéši a Indii (http://mladez.sdb.cz/adopce-na-blizko/adopce-blizko/adopce-nablizko-stopy-dobrovolniku-jsou-videt/ http://mladez.sdb.cz/cesta-do-indie-a-bangladese/ ). V prostorách muzea byla připravena výstava dětských kreseb a promítání fotek z Bangladéše.

Cílem akce a celého projektu bylo upozornit na situaci chudých dětí v Bangladéši a prostřednictvím symbolického prožití Bangladéšského dne dát lidem možnost vytvořit si vlastní představu o životě v Bangladéši.

Akce Dnes jím jako Bangladéšan probíhala celý měsíc březen na facebooku (http://www.facebook.com/dnes.jim.jako), kde se jí rozhodlo podpořit přes čtyři stovky lidí. Na facebookové stránce byl přístupný plánovací systém Doodle, kde si mohl každý vybrat den v březnu, kdy bude jíst jako Bangladéšan. Jídlo bylo možné připravit dle nijak složitého receptu. Zbývá snad jenom dodat, že podobná akce pod názvem Dnes jím jako Afričan probíhala v předchozích dvou letech a upozorňovala obdobným způsobem na situaci v Africe. Na facebooku si získala podporu více jak tisícovky lidí. Cílem akce bylo upozornit veřejnost na problémy Bangladéše a názornou formou jim přiblížit život v této rozvojové zemi. Veřejnost také může podpořit studium chudých dětí ve škole Don Bosco v Utrailu na severu Bangladéše. Více informací a cesty jak pomoci naleznete zde: http://www.adopcenablizko.cz/?page=add&row=106&col=2

Kalendář

May 2023

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc