Přesun na obsah

Dnes je 27.3.2023

Svátek má Dita
Festival 2014 aneb Co všechno vzala voda . . .

V sobotu 17.5.2014 se v Pardubicích konal již tradiční Festival SHM a ASC. Zůčastnilo se ho asi 550 lidí z celé ČR.


           Je sobota 17. 5. 2014, zvoní budík.  Chvilku se snažím polemizovat s mobilem a přesvědčit čas, aby se vrátil alespoň o kousek zpět. Kupodivu neposlouchá. Ale my už další výzvu budíku musíme poslechnout. Nic naplat, je přeci květen a k němu patří neodmyslitelně FESTIVAL.

   Letošní 14. ročník jakoby předpovídal čas, v kolik hodin začne pršet, a jak později zjistíme, už také nepřestane. Ale počasí stranou, o tom se přeci mluví, až když už není o čem jiném povídat. Nechme si to třeba na závěr.

Teď se vraťme o pár měsíců zpět…

   Kdy vlastně je ten správný čas začít přemýšlet a plánovat program na další rok?  Vlastně už když se začne balit a zavře se brána za posledními návštěvníky Festivalu, tak přemýšlíte a sepisujete, co všechno bylo potřeba, co všechno zbylo, tedy čeho bylo třeba moc, čeho málo, proč jsme netiskli zpěvníky ve dne a jak krátká byla předešlá noc?

   Letos to byl hektický rok. Už jen proto, že organizační tým dodržel tradici a díky Ondrovým jsme se velice rádi rozrostli o dalšího pomocníka. Já myslím, že by hravě zvládnul pomoci i nové moderátorské dvojici a doprovázel je svým kouzelným slovem. Má to vlastně několik pozitivních dopadů na celou věc. Jednak můžete svůj čas rozdělit s dalším pomocníkem, a pak máte hned lepší náladu a určitě méně starostí co s volným časem. Další výhoda je v tom, že čím je vás víc, tím více potřebujete místa pro spokojený život, a proto začnete stavět domeček. A co děláte o sobotách, když stavíte domek, je přeci jasný. Jezdíte na schůzky ohledně přípravy Festivalu :-).

   Takže nastupuje internet a schůzky minimalizujeme na tři :-). Ta poslední byla až tři týdny před začátkem Festivalu… Ale co. Alespoň nezapomeneme, co všechno je potřeba ještě zařídit a připravit. Poslední týden trochu netrpělivě sledujeme počasí a doufáme, že se přeci jen umoudří a předpověď se nevyplní.

 

13. 5. Úterý navečer, přijede Honza skládat první věci k salesiánům do Pardubic… Volá, že jede sám, Daneček má angínu… Už od poslední schůzky máme s manželkou divný pocit z letošního Festivalu. Honza volá, že je na místě. Místo pomoci se skládáním vozíku mu jen předám klíče a jedu s Tadeáškem na pohotovost…

   Ve středu se situace přeci jen mění k lepšímu. Nakonec přijíždí Honza i s rodinkou. Ještě večer jedeme na první nákupy a sumírujeme, co je třeba ještě zařídit. Ráno jedeme pro maso na gulášek, stoly, lavičky, občerstvení a chleba. No vida, jak nám to utíká. Večer natiskneme zpěvníky, programy, plánky a spoustu dalších věcí, abyste se nám tu v sobotu neztratili, a první pomocníci loupou 4 pytle cibule na guláš. V pátek brzy ráno vyrážíme do Pardubic k salesiánům a vrhneme se na vaření guláše. Pomalu se nám plní hřiště stánky a atrakcemi, začíná vonět gulášek a odpoledne přijíždí další pomocníci na stavění stanů a finální přípravu na sobotu. Občas nás osvěží deštík, tak si říkáme lepší, když zaprší dnes, jen když to  zítra vydrží co nejdéle. Hodiny pokročily a nakonec si rozsvítíme světla, abychom viděli na stavění pódia.

…jdu pro židle na podium, a pak místo chůze najednou jedu tak jako naše děti po zadku dolů… Hm, děti jsou šikovnější… Posbírám se a odpajdám na hřiště umísťovat stany pro Svět večerníčků…

   Jo, jedno je jisté. Bazének pro lodičky nám dnes nevyschne :-). Ještě zbývá postavit recepci a můžeme přivítat první návštěvníky. Přijíždí i pan biskup Karel Herbst a to je znamení, že se blíží začátek dnešního dne. U recepce se mezitím vytvořila pěkná fronta nedočkavých a zvědavě pokukujících dětí, co že je to vlastně dnes všechno čeká.

…dívám se z okna v kapli a snažím se najít sluneční paprsky. Dnes v srdci radost mám – zpívám se scholou úvodní píseň a vidím plnou kapli mladých lidí zaplněnou do posledního místečka tak, že hostující ministranti a kněží sotva projdou k oltáři…

   Zvonek v kapli a první tóny písně „Slunce svítá“ zahajují letošní Festival. Při mši nás doprovází schola „Boží nadělení“ z SHM Klubu Horní Počernice. Před oltářem jsou připraveny biblické postavičky tematicky k liturgickým textům. Na konci mše ještě poděkujeme místní komunitě salesiánů a otec biskup si odváží perníkovou podkovu na památku a pro štěstí. Mezitím se v kuchyni připravuje a ohřívá gulášek a věřte, že po skončení bohoslužby by i někteří sprinteři nestačili hladovým dětem, které vzaly jídelnu doslova útokem. Ale my jsme byli připraveni dobře. Guláš se snědl a na dně hrnce zbylo jen na vylízání pro Puntíka.

   Jako první se na pódiu představila skupina SAXER z SHM Klubu Hlinsko. Ano, někteří jsou trochu nedočkaví a smutně chodí kolem zatím vyfouknuté nafukovací skluzavky a horolezecké stěny. Ale nemusí smutnit dlouho. Jako první se rozjíždí šlapací čtyřkolky, horolezecká stěna v tělocvičně a ringo. Jako novinku můžou všichni odvážlivci vyzkoušet trampolínu.

Po číši vína, na které se sešli představitelé celé salesiánské rodiny, už nebylo místečka, kde byste nepotkali pomalované nebo žonglující děti s míčkem z recyklovaných materiálů. Malí i velcí čtenáři si mohli vyrobit záložky nebo zajímavé obrázky z proužků papírů. Při pohybu mezi jednotlivými workshopy jste si museli dávat pozor, abyste se nepřipletli do cesty lukostřelcům, či snad nezkřížili cestu šermířům. Zajímavé bylo také tvoření výrobků z polystyrenu a kousků textilu. Pokud jste se potkali se lvem nebo s jiným exotickým zvířetem, tak jste nemuseli mít strach, že by vám ublížil, protože se vznášel - a to mohl jenom proto, že byl vyrobený z balónků. Pro zklidnění a ztišení byla v kapli připravena adorace. SADBA připravila zajímavou prezentaci o adopci na dálku.

   Zároveň s workshopy bylo možné sledovat divadelní vystoupení Napravená pýcha -  SHM Klub Praha – Karlín a výpravné představení Josef Egyptský - SHM Klub Hlinsko. Děvčata ze spolča z Hlinska předvedla hru Na vlásku, SHM Klub Krucemburk sáhl po klasice o Šípkové Růžence, SHM Klub Plzeň sehrál představení Kráska a zvíře a salesiánského ducha nám připomněl Klub SHM Neratov s hrou Don Bosko ve 21. století. Program na pódiu zakončila schola Cantare z SHM Klubu Ostrava - Zábřeh.

   Nejen ti nejmladší jistě ocenili plnění úkolů pro získání různých odměn v soutěži s večerníčky. Po projití všech stanovišť mohli zúčastnění získat cukrovou vatu nebo párek v rohlíku. A stranou nezůstali ani ti starší, kterým jistě přišlo vhod jak sladké občerstvení, tak grilované klobásy či prasátko. Rozloučíme se slůvkem na cestu a vyrazíme k domovu.

sedím v čekárně na pohotovosti a pozoruji kapky deště, jak stékají po okně… Kolik lidí asi odradilo počasí? A kolik jich tam ještě bude, až se vrátím? Myslím na všechno, co se za ten rok odehrálo a předcházelo dnešnímu dni. Bylo to hodně práce, ale ten pohled do radostných dětských očí za to stojí.

Kolik se tu vlastně dnes sešlo lidí? A kolik odradil déšť? Těší nás, že vás víc přijelo, než zůstalo sedět doma za oknem. A Vy, co jste tu nebyli? Přijeďte se podívat a počítat s námi do Pardubic 16. 5. 2015. Těšíme se na vás!!!

 

…někdo mě tahá za kalhoty… „Táto, půjdeme na horolezeckou věž?“„Jasně,“ říkám Bětušce a jdu jí svléknout ponožky, aby nebyla celá mokrá…

 

za všechny organizátory a ochotné pomocníky
MAŠAT Pražanovi, MHDMA Zrzavých, JaJaJ Ondrovi

Kalendář

March 2023

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

Zobrazit jiný měsíc