Přesun na obsah

Dnes je 27.3.2023

Svátek má Dita
Jan Bosko a Boží slovo

Studiu Písma se pozornost v době dona Boska příliš nevěnovala. O to víc udivuje, jakým způsobem jej don Bosko využívá ve výchově.


Jan Bosko a Boží slovo, které rád vysvětloval

Studiu Písma se pozornost v seminářích  (v době don Boska) příliš nevěnovala. O to víc udivuje, jakým způsobem jej don Bosko využívá ve výchově. Odvolával se totiž při své pedagogické praxi na Boží slovo. Také při mši svaté v oratoři vysvětloval evangelium. Později pokračuje i biblickými dějinami. Chlapcům vysvětloval, jak se v té době asi žilo. Dokonce i ve večerních a nedělních školách vysvětloval Boží slovo. V novém kostele sv. Františka Saleského probíhaly chvíle s výkladem Božího slova. Na zdech v oratoři dal připevnit 30 biblických citátů, které při slůvku nebo nejrůznějším návštěvám i komentoval.

Dominik Savio napsal do družiny P. Marie Neposkvrněné: „Co nejhorlivěji budeme zachovávat Boží slovo a vracet se k jeho pravdám.“  Jan Bosko o něm řekl: „Dominik měl zapsané v srdci, že Boží slovo je pro člověka cestou do nebe.“

Jan Bosko si byl vědomý jeho formační síly v apoštolátě. Studium biblických dějin považoval za důležité, protože vedla k osvětlení mysli a srdce. Nenašel žádné vhodné a srozumitelné biblické dějiny, proto je začal sepisovat sám. Tak vznikly Biblické dějiny pro školy. Jeho chlapci byli při veřejných zkouškách často oceněni potleskem.

V roce 1853 začal Bosko pěknou tradici: každý týden se jeho klerici, kteří studovali teologii a filozofii, učili nazpaměť deset veršů z Nového zákona. Později je měli přednést u čtvrteční snídaně ostatním chlapcům. Tyto verše Jan Bosko ještě vždy vysvětloval.

Katechetům doporučoval, aby posledních pět minut katecheze, věnovali vhodnému biblickému příběhu.

I dnes potřebujeme pro růst naší víry a lásky zakotvit v Božím slově.

Kalendář

March 2023

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

Zobrazit jiný měsíc