Přesun na obsah

Dnes je 7.2.2023

Svátek má Veronika
Putovní výstava o životě Dona Boska

V sobotu 16. května 2015 se na Festivalu v Pardubicích poprvé představila veřejnosti zbrusu nová výstava o životě Dona Boska.


Salesiánské hnutí mládeže pořádalo již 15. ročník přátelských setkání celé Salesiánské rodiny s názvem FESTIVAL. Již pošesté se na organizaci podílelo také Sdružení salesiánů spolupracovníků.

Různých festivalů se koná celá řada, ale co pro nás znamená ten „náš“ Festival? Je to prostor pro přátelské setkávání všech, kteří se pohybují nebo se dříve pohybovali v salesiánském prostředí, ale samozřejmě i těch, kteří chtějí salesiánské prostředí blíže poznat. Festival nabízí možnost k popovídání, seznámení, odpočinutí a pobavení, nebo i k přiučení se něčemu novému. Vždy je připraven pestrý program pro děti, rodiče i prarodiče (mnoho workshopů, divadelních představení, koncertů, sportovních a soutěžních atrakcí pro děti i dospělé). Bližší představu o aktuálním i minulých ročnících je možné získat na www.shm.cz/festival.

V letošním roce slaví Salesiáni Dona Boska několik výročí. Tím nejvýznamnějším je bezpochyby 200 let od narození Dona Boska. V rámci přípravy Festivalu jsme přemýšleli, jak toto výročí přítomným více přiblížit, jak návštěvníkům znovu připomenout některé zásadní události ze života Dona Boska.

Druhou důležitou událostí je 25 let od založení nakladatelství Portál (www.portal.cz). V rámci těchto dvou oslav se Portál rozhodl, že materiálně i finančně podpoří aktivity SDB a jejich organizací. Byla proto vyhlášena soutěž o dotaci pro „nejlepší“ projekt roku 200. výročí Dona Boska. Velmi jsme přivítali tuto možnost, která se nám naskytla. Soutěžili jsme s projektem putovní výstavy o životě Dona Boska a vyhráli první místo. Tímto srdečně děkujeme celému nakladatelství Portál za veškerou důvěru i poskytnutý finanční dar určený na vznik výstavy.

Ve spolupráci s odborníky bylo vytvořeno 9 celobarevných „Roll-up“ bannerů, které formou kreslených obrázků doplněných o krátké texty poutavě představují život Dona Boska. Výstava je zaměřena zejména pro děti, ale bezpochyby zaujme i dospělé.

Projekt byl realizován na Festivalu 2015. Celá výstava byla nejprve umístěna v jídelně, poté byla přesunuta na hřiště, kde byla využita ještě jiným způsobem – v rámci soutěží pro děti s názvem „Don Bosko dětem“. Na základě událostí, které jsou uvedeny na jednotlivých bannerech, byly vymyšleny drobné úkoly. Jejich splnění si děti zaznamenávaly do kartičky, kterou si nosily s sebou. Na památku si pak děti mohly odnést knížečku o životě Dona Boska, jež velmi hezky koresponduje s výstavou.

Nyní je výstava nabízena k využití jak klubům SHM, tak i ostatním složkám salesiánské rodiny. Mohou ji používat jak na svých akcích, které pořádají pro sebe, pro farnost či pro veřejnost. Více informací je možné získat na webu www.shm.cz/podpora-akci, možnost výpůjčky je třeba ověřit na e-mailu _hqz5b52WdpsQOQk3fkmb.

Pro názornost jsou zde přiloženy ilustrační fotografie z Festivalu 2015.

Za pořadatelský tým Festivalu
Marie a Jan Zrzavých

Kalendář

February 2023

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

 

 

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc