Přesun na obsah

Dnes je 29.3.2024

Svátek má Taťána








Vydat ze sebe to nejlepší

Je název prvního dokumentu Svatého stolce věnovaný sportu. Jedná o text ryze osvětového a pastoračního rázu, určený široké veřejnosti, který předpokládá, že sice neexistuje „křesťanský sport“, avšak je oprávněné mít „křesťanskou vizi sportu“.


Sport je místem setkávání mezi lidmi, privilegovaným prostorem, kde se nehledí na odlišnosti rasy, pohlaví, náboženství či ideologie, v němž lze zakusit radost ze zdravého soutěžení a dosažení společného cíle“, píše papež František v listě,  adresovaném kardinálu Kevinu Farrellovi, kterým doprovází vydání nového dokumentu o sportu vatikánského Úřadu pro rodinu, laiky a život. Římský biskup uznává, že sport může vyvolávat pocity sounáležitosti s komunitou a lidskou rodinou, vést ke sdílení a překonávání vlastního egoismu – jednoduše řečeno, k týmové hře, která jak ve sportu, tak v životě, vede k význačným výsledkům.

Sport, pokračuje Svatý otec, je dále prostorem k výchově a formaci. V této souvislosti papež upozorňuje na nutnost brzké formace pro mladé lidi, která by podpořila integrální rozvoj osobnosti, a vyslovuje přání, aby sportovci, kteří jsou mnohdy velkým vzorem pro mladého člověka, ztělesňovali ctnosti velkodušnosti, pokory, obětavosti, vytrvalosti a radosti. Zároveň by se měli projevovat v duchu solidarity, skupinové spolupráce a úcty.

Sport je však rovněž nástrojem k hlásání evangelia a posvěcování, připomíná Petrův nástupce. Církev je povolána, aby se stávala znamením Ježíše Krista ve světě rovněž prostřednictvím sportu, který hostí ve svých oratořích, školách, farnostech a sdruženích. Každá příležitost je dobrá k hlásání poselství o Kristu „ať je to vhod či nevhod“ (2 Tim 4,2), zdůrazňuje František. Sport navíc může otevírat cestu k Bohu v prostředích, kde víru z různých důvodů nelze hlásat přímo – lidé se kolektivní a radostnou sportovní činností mohou stávat posly dobré zvěsti. V závěru svého listu papež vybízí církev, aby se hlouběji zaměřila na úzkou provázanost sportu se životem a jejich vzájemné ovlivňování, aby tak úsilí o překonání sebe sama ve sportovní disciplíně podněcovalo rovněž snahu o lidské zlepšování. „Křesťanský sportovec“, uzavírá František poselství kardinálu Farrellovi, „dospívá ke svatosti tím, že sport pojímá jako nástroj setkávání, osobní formace, svědectví a radostného hlásání křesťanství svému okolí“.

Ve své první části dokument pojednává o dialogu křesťanství se sportem v průběhu dějin a na řadě příkladů vyvrací rozšířené přesvědčení, podle něhož se katolická církev zejména ve středověku a na prahu modernity stavěla vůči sportovnímu klání nepřátelsky kvůli svému negativnímu pojímání tělesnosti. Další kapitoly poskytují antropologický výklad sportovní činnosti, se zřetelem k rozvoji ctností, ale také nešvarů formou doppingu, korupce, tělesného ponižování a ideologického zneužití sportu. A konečně závěrečná část se zabývá pastorací v oblasti sportu, který dnes církev považuje za „moderní nádvoří národů“.

 

Převzato z RadioVaticana

 

Kalendář

February 2019

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc