Přesun na obsah

Dnes je 7.2.2023

Svátek má Veronika
Festival 2015 aneb slavili jsme s Donem Boskem

Rok se s rokem sešel a my všichni jsme se mohli znovu sejít na Festivalu, který se konal v Pardubicích v sobotu 16.5.2015.


Budeme se zaměřovat na rozdíly? Nebo snad porovnávat minulé ročníky s tím letošním? Myslím, že by to možná stálo zato! No, možná příště zkusíme udělat malou anketu, uvidíme :-) Nebudu Vás napínat, ten hlavní rozdíl byl v tom, že jsme se ocitli v jubilejním roce 200let od narození Dona Boska a jak bylo vidět, tak si to i Don Bosko chtěl užít s námi, a tak se nám skutečně vydařilo počasí a celý den svítilo sluníčko.

Místní dobrovolníci a pomocníci nám již od čtvrtka pomáhali s přípravou a hlavně se stavěním stanů. Takže když se pozorní sousedé v pátek ráno cestou do práce podívali přes ulici, bylo jim jasné, že se zase něco chystá.

V sobotu ráno jsme jako správná ranní ptáčata začala dodělávat poslední věci, které nám chyběly k úspěšnému zahájení Festivalu.  Na hřišti, v jídelně a v tělocvičně zrána ještě probíhají poslední přípravy a dolaďujeme detaily pro jednotlivé workshopy a soutěže. Je tu skutečně živo. Stánky, nástěnky, prodlužovačky, zvukař, občerstvení, klobásky, prase, pivo, limo – zkrátka vše, co k Festivalu neodmyslitelně patří…

Ale už se blíží devátá hodina a do areálu pardubického Salesiánského střediska vcházejí první účastníci. Hned na začátku na ně čeká recepce, kde se zapíší, dostanou cedulku se jménem a program s mapkou, aby se nám náhodou někde nezatoulali a abychom se všichni znali jménem.  První zvědavci netrpělivě okukují hřiště, kde se ještě dodělávají poslední stánky pro jednotlivé workshopy. Když jsem se podíval před desátou hodinou na hodinky a viděl jsem ten cvrkot všech, kteří se snažili dodělat vše, co ještě nebylo hotové a připravené, trochu mě zamrazilo, že se to nestihne. Pak ale jakoby mávnutím kouzelného proutku je najednou všude klid. Mše svatá je v polovině a my máme vše hotové. Ještě jdu pro jistotu zkontrolovat dění v kuchyni, kde se bude jako druhý bod programu vydávat gulášek :-)

V 10:00 hod. Festival slavnostně začal mší svatou, kterou celebroval biskup Karel Herbst a hudebně doprovodila schola z klubu SHM Hlinsko. Na začátku mše svaté všechny přítomné přivítal prezident SHM Lukáš Zrzavý. Kaple byla plná mladých lidí, dětí a jejich doprovodu. Dalo by se říci, že jako každý rok doslova praskala ve švech. Na konci mše svaté jsme poděkovali panu biskupovi a místní komunitě salesiánů a informovali účastníky o programu a nasměrovali jejich kroky rovnou ke druhému bodu programu – tedy do jídelny, kde byl připraven guláš.

V nové jídelně se všichni nejen celkem rychle najedli, ale mohli si také poprvé prohlédnout výstavu o životě Dona Boska, kterou jsme připravili k 200tému výročí narození Dona Boska. A potom už všichni utíkali na hřiště a do tělocvičny, kde byl nachystaný bohatý program.

Po mši svaté a obědě ožily venkovní prostory. Ti mladší se zapojili do soutěží „Don Bosko dětem“, které byly inspirovány novou výstavou. Za splnění jednotlivých úkolů dostávaly děti razítka. Poté si mohly jako odměnu vyzvednout cukrovou vatu a párek v rohlíku. Ti „starší“ zase mohli zavítat na kávu a potom do místního baru na číši vína, kde se mohli setkat společně se šéfy SHM, ASC a s dalšími členy Salesiánské rodiny.

Dále si všichni společně mohli vyzkoušet různé workshopy. Tedy pokud jste náhodou někde potkali namalovanou Červenou Karkulku, která si upletla košíček a zabalila do něj pro babičku nějakou tu vitráž, pak vězte, že to nebyla jen náhoda. Dokonce se mohlo stát, že na Karkulku čekal i vlk, který ale nebyl tolik nebezpečný, protože byl vytvořen z nafouknutých balónků.  Kluky především pak mohl zajímat šerm s larpovými zbraněmi, kde naštěstí nehrozil žádný úraz. Děvčata pak jistě uvítala různé práce s textilem, umělecké tvoření a mohla si vyzkoušet svoji šikovnost u ručních prací. Nejinak tomu bylo i u skládání z papíru - Origami. A pro ty starší kluky i jejich doprovod byla nachystána velice atraktivní lukostřelba a věřte, že o ni byl velký zájem.

Vzhledem k tomu, že právě probíhalo MS v ledním hokeji a to navíc v Praze a v Ostravě, tak jsme si připravili pro účastníky soutěž dvojic ve fotbale. Možná se ptáte proč ve fotbale, ale zkoušeli jste někdy hrát fotbal v opravdové hokejové výstroji? Že ne? Tak to jste o hodně přišli, však se zkuste podívat na fotografie, stálo to zato!

V tělocvičně si zájemci s chutí zalezli na horolezecké stěně. V provozu byla samozřejmě i obě nafukovadla – tedy skluzavka Hrad a horolezecká stěna. Hned vedle nafukovadel byla i velmi populární trampolína. A pokud jste měli pocit, že chcete už jen tak zrelaxovat, tak jste si mohli vybrat z dalších činností jako např. pétanque, kroket, či si vyzkoušet svou zručnost na chůdách.

Nezapomněli jsme ani na oblíbený bazének s modely lodiček, kde voda stříkala do všech stran a kde bylo neustále plno. A aby nebylo vody málo, když nám navíc tak přálo počasí, mohli jsme se na chvíli vžít do role hasičů a ze džberové stříkačky jsme mohli zkoušet sestřelovat kelímky.

Novinkou na letošním Festivalu byl Festbook, kde mohli všichni vyjádřit své pocity a vzkazy ostatním účastníkům Festivalu. Byl také zamýšlen jako zpětná vazba od účastníků.  A pokud to vše někomu ještě nestačilo, tak si mohl vyzkoušet v praxi sen snad každého z nás:  No řekněte, řídili jste někdy popelářské auto? Nebo zkoušeli jste, jak se skutečně jezdí s popelnicemi? A umíte roztřídit, co do které patří?

Již tradičně nechybělo ani AVIA podium, na kterém jsme pak mohli zhlédnout celkem tři pohádky: Šípkovou Růženku, Zlatovlásku a Tři stromy.

Je snad něco, na co jsme zapomněli? Ano :-) Vzhledem ke krásnému počasí bylo třeba se i odpoledne starat o dodržování pitného režimu. Děti si mohly běhat pro limonádu či šťávu, pro dospělé se pak točilo i pivko. A pamatovali jsme i na žaludky: kávička, buchty, palačinky, zmrzlina, cukrová vata, párek v rohlíku, grilované klobásky a nakonec i grilované prasátko, na které se chodili všichni netrpělivě dívat a kontrolovat, zda se točí tím správným směrem :-)

Co dodat závěrem?

Celým Festivalem nás provázeli mluveným slovem Šmoulinka a Nešika. Tedy přátelé, vy, kdo jste tam nebyli, honem se podívejte na fotky a vězte, že jste o hodně přišli :-)))

Ještě bychom chtěli poděkovat všem, kdo nám s pořádáním letošního Festivalu pomohli. Bylo Vás skutečně dost! Díky!

A co napsat na úplný závěr? Závěrem snad zbývá poděkovat ještě Vám všem, bez kterých by toto všechno nemělo žádný smysl.  A že Vás bylo téměř 600!!!  Díky, že jste přijeli, a doufáme, že jste si to stejně jako my pořádně prožili a že se uvidíme opět za rok 14.5.2016 v Pardubicích!!!

 

za přípravný tým Festivalu 2015

L. Nováková, JJJL Ondrovi, MAŠAT Pražanovi, Š. Zrzavý, MHDMA Zrzavých

Kalendář

February 2023

Mo

Tu

We

Th

Fr

Sa

Su

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

 

 

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc